Değerlemiz

 

 

Duyurular

Online Üye Kaydı

Websitemizdeki online üyelik sayfasından vakfımız üyelik için başvurabilirsiniz, daha sonra üyelikle ilgili olarak sizinle irtibata geçeceğiz

Ziyaretçi Defteri

Sitemiz ziyaretçi defterine duygu ve düşüncelerinizi bekliyoruz.

Üye Aidatları

Kıymetli hemşerilerimiz, vakfımızın sizlere daha iyi hizmet verebilmesi için aidatlarınızı ödeyiniz. Sitemiz aidat sayfasından ödemelerinizi takip edebilirsiniz.

Websitemiz Yenilendi

Gümüşhane Vakfımız websitemiz hizmete girmiştir. Vakıf faaliyetlerimizi websitemizden takip edebilirsiniz.

 

Gümüşhane Türkülerimiz


PopUp MP3 Player (New Window)

Artabel Gölleri Bilimsel Olarak İnceleniyor

Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarında yer alan Artabel Gölleri Tabiat parkı, bilim adamlarının ilgisini çekmeye devam ediyor. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi akademisyenlerinin ardından bu kez de Karadeniz Teknik Üniversitesi akademisyenleri bölgede bilimsel inceleme yaptı.

Geçtiğimiz aylarda akademisyenler tarafından coğrafi olarak incelenen, Doğu Karadeniz'in Kaçkar'dan sonraki ikinci en yüksek zirvesi olan 3 bin 331 metrelik Abdalmusa Zirvesini ve 18 krater gölünü bünyesinde barından 5 bin 859 hektarlık alanda ki Artabel Gölleri Tabiat Parkı bu kez biyolojik olarak incelendi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Bülent Şahin, Gümüşhane Üniversitesi Kürtün Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Bülent Akar’ın da katılımı ile alandaki göllerde 2 gün süren bilimsel çalışmasında laboratuvar ortamında incelenmek üzere numuneler aldı.

GÖLLERİN SICAKLIK, TUZ, PH VE İLETKENLİĞİ LABORATUVAR ORTAMINDA İNCELENECEK

Yöre sakinlerinden Vehbi Yalçın’ın rehberliğinde yaklaşık 25 kilometre yol kat edilerek yapılan çalışmada göllerin sıcaklığı, iletkenliği, oksijen ve Ph değerleri ile tuzluluk durumlarını belirlemek için ölçümler yapıldı.

ARTABEL’DE TÜRKİYE BİYOÇEŞİTLİLİĞİ İÇİN YENİ KAYIT UMUDU

Prof.Dr. Bülent Şahin sucul ekosistemlerde alglerin önemli yer tuttuğuna vurgu yaparak, yaptıkları bu çalışma ile Artabel Gölleri bölgesi içerisinde kalan yüksek dağ göllerinin alg florasının tespitinin mümkün olacağının altını çizdi.

Şahin, ayrıca bu çalışmanın bölgenin biyoçeşitliliğini belirleme çalışmalarına önemli katkı sağlayacağını belirterek, bölgede daha önce yapılan çalışmalarda Türkiye biyoçeşitliliği için yeni kayıtların yapıldığına dikkat çekti ve bu çalışma sonucunda da yeni türlerin tespit edileceğini umduğunu sözlerine ekledi.

Yorum ekle